Haber

‘Pakistan, İran’a karşı terör hareketleriyle mücadele etmekte kararlı’

İslam Kurulu Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komitesi Üyesi ve İran İslam Cumhuriyeti’nin Afganistan eski Büyükelçisi Fedahüseyin Malikiİran ve Pakistan sınır bölgelerindeki durumu Sputnik’e değerlendirdi.

“Pakistan’la iyi bağlarımız var ve düzenli olarak siyasi konular, sınır sorunları veya güvenlik sorunları gibi çeşitli konularda toplantılar yapıyor ve iletişim kuruyoruz” dedi. Maliki “ Diğerlerinden daha önemli olan bir diğer konu ise Pakistan topraklarından İran topraklarına yapılan saldırılardır. “Geçen yıl Sistan-Belucistan’da birçok olay meydana geldi ve bunlar resmi olarak Pakistan hükümetine bildirildi.”dedi ve şunları ekledi:

“Üst düzey bir güvenlik heyetinin Pakistan’a yaptığı ziyarette ben de oradaydım ve bu ziyaret sırasında Pakistan Genelkurmay Başkanı da dahil olmak üzere üst düzey Pakistanlı yetkililerle çok verimli temaslarda bulunduk. Pakistanlı yetkililer İran’a yönelik terör hareketleriyle mücadele etmekte kararlıdır. Onlar da defalarca bu tür saldırılara maruz kaldılar ve kalmaya da devam ediyorlar.
“İki ülke arasındaki görüşmelerde gündeme gelen konulardan biri de iki ülke sınırlarının tamamen kapatılmasıdır ve bu talep en çok İran’dan, özellikle de Sistan-Belucistan halkından geliyor.”

cildirhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu